21. studenoga 2024.
mup-tk-zgrada-policija
Spread the love

Uprava policije MUP-a Tuzlanskog kantona provodi natječaj, između ostalog, za prijem 20 mlađih inspektora, ali je značajan broj kandidata isključen iz procedure jer imaju visoku stručnu spremu stečenu na neakreditiranim višim obrazovne ustanove.

U Upravi policije MUP-a TK trenutno je u tijeku konkursna procedura za prijem 230 policijskih službenika i 20 mlađih inspektora.

No, ovogodišnja je novost da je zabranjen prijem osobama koje su diplomirale na neakreditiranim visokim učilištima, odnosno onima koji nemaju licenciju za rad.

Najjednostavnije rečeno, riječ je o privatnim fakultetima, a nekoliko njih u Tuzlanskom kantonu našlo se na meti policije i državnih istražitelja.

Ministar unutarnjih poslova TK Hajrudin Mehanović u razgovoru za Klix.ba kaže da je u oktobru prošle godine usvojen izmijenjeni kantonalni Zakon o policijskim službenicima koji propisuje odredbu prema kojoj se priznaju samo diplome akreditiranih visokoškolskih ustanova.

Ovjera diplome

Kako pojašnjava, u ovoj se odluci diploma kandidata provjerava već u prvom koraku natječajne procedure, dok se u prijašnjim slučajevima to radilo tek u naprednoj fazi.

“Događalo nam se da osoba koja je prošla na natječaju bude primljena s diplomom, kao urednim dijelom dokumentacije, nakon čega prolazi pismenu provjeru znanja i tjelesnih sposobnosti. No, u trenutku kada treba biti Poslana Policijskoj akademiji, prilikom sigurnosne provjere koju za nas vrši SIPA, utvrđuje se da diploma nije uredna, odnosno da fakultet ili sveučilište kao ustanova nije akreditirano. Za to je potrebno vrijeme, a mi ga sada imamo propisao da je prvi korak da se utvrdi da li je diploma izdata od akreditirane institucije ili ne”, kazao je Mehanović za Klix.ba.

Kada je riječ o trenutnoj konkursnoj proceduri, Mehanović je za Klix.ba potvrdio da je značajan broj kandidata za prijem mlađih inspektora u MUP-u Tuzlanskog kantona izbačen iz konkursne procedure jer imaju visoku stručnu spremu neakreditiranog visokog obrazovanja. institucija.

“Nadležno povjerenstvo je izvršilo analizu i utvrdilo koji kandidati ne mogu ući u daljnji krug natječaja. Neki nisu dostavili, primjerice, potrebnu izjavu, ali postoji određeni broj onih za koje je utvrđeno da nemaju diplomu iz akreditirana visokoškolska ustanova, kako trenutno stvari stoje, dio ljudi neće moći dalje ići kroz natječaj“, kaže Mehanović.

Pozitivna praksa

Tuzlanski MUP je postao prva kantonalna institucija koja sada primjenjuje državni Okvirni zakon o visokom obrazovanju, koji izričito zabranjuje prijem kadrova sa neakreditiranih fakulteta. Također, isto propisuje i Zakon o visokom obrazovanju RH, a na kraju su kao rezultat toga i nastala zakonska regulativa u području policije.

“Reforma obrazovanja traje otprilike 20 godina, a ranije su pojedina ministarstva obrazovanja različito postupala. U našem kantonu imamo situaciju da određeni ministar obrazovanja izdaje takozvane početne svjedodžbe, što kao pojam ne postoji u BiH. zakona, a sada je otvoreno pitanje kako postupiti s ljudima koji su dobili diplome prije nego što im je fakultet dobio akreditaciju“, nastavlja Mehanović.

U Tuzlanskom kantonu, osim onih visokoškolskih ustanova koje nikada nisu akreditirane, postoji i jedna koja je akreditaciju dobila 2022. godine, ali su tamo studenti diplome o završenom visokom obrazovanju dobili četiri godine ranije. Riječ je o Evropskom univerzitetu Kallos u Tuzli.

“Što ćemo sa studentima koji su diplomirali od 2018. do 2022. godine je otvoreno pitanje. Zato će nam trebati mišljenje, odnosno službeno tumačenje Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, koju je tražila komisija za razmatranje žalbi”, ističe Mehanović.

Za novu praksu u kantonalnom MUP-u zalažu se i zastupnici Skupštine TK-a, koji su mišljenja da bi to trebale slijediti i druge institucije u najmnogoljudnijem kantonu u Federaciji BiH, ali i u ostatku naše zemlje. ovaj primjer.

administrator