8. rujna 2024.
Spread the love

Američki predsjednik Joe Biden povlači se iz utrke za reizbor. Biden (81) je u objavi na Xuu rekao da će ostati u ulozi predsjednika i vrhovnog zapovjednika do kraja svog mandata u siječnju 2025. te da će se ovaj tjedan obratiti naciji.

Biden je podržao Kamalu Harris kao predsjedničku kandidatkinju koja će izazvati Donalda Trumpa.

“Dragi moji demokrati, odlučio sam ne prihvatiti nominaciju i svu svoju energiju usmjeriti na svoje dužnosti predsjednika do kraja svog mandata. Moja prva odluka kao kandidatkinje stranke za 2020. bila je odabrati Kamalu Harris za svoju potpredsjednicu. I to je bila najbolja odluka koju sam ikada donio “Želim dati svoju punu podršku demokratima – vrijeme je da se ujedinimo i porazimo Trumpa”, napisao je Biden.

Tko je Kamala Harris?

Kamala Harris imala je nevjerojatnu karijeru na putu do Bijele kuće. Godine 2020. postala je prva Afroamerikanka, prva žena i prva osoba azijskog podrijetla na poziciji potpredsjednice SAD-a. Njezinu karijeru također prate kontroverze, uključujući optužbe lijevog krila Demokratske stranke da je u prošlosti provodila oštru politiku kažnjavanja koja je uglavnom pogađala crnce.

Biden i Harris, bivši senator iz Kalifornije, imaju prtljagu iz prošlosti. Kao kandidat na posljednjim predizborima Demokratske stranke, Harris je iznio neke od najoštrijih kritika Bidena u debatama koje je prenosila nacionalna televizija.

Harris je optužio Bidena da se 1970-ih protivi politici prijevoza crne djece u pretežno bjelačku školu. Rekla je da je 77-godišnji Biden dio starog, gardijskog političkog establišmenta koji nije predstavljao Demokratsku stranku.

“Bila je jedna djevojčica u Kaliforniji koja je bila dio drugog razreda koju su integrirali u javne škole i vozili su je u školu svaki dan, ta djevojka sam bio ja”, rekao je Harris (55) Bidenu. Biden ju je, međutim, razočaran tom izvedbom, izabrao za svoju potpredsjednicu, rekavši da mu to nije loše sjećanje.

Ova kalifornijska senatorica, rođena 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji, ugledna je afroamerička političarka, no voli isticati i svoje indijanske korijene.

“Moje ime se izgovara ‘zarez-la’, kao interpunkcijski znak”, napisala je Kamala Harris u svojoj autobiografiji iz 2018. The Truths We Hold, prema dopisniku BBC-ja iz Indije Soutiku Biswasu.

Kći Indijke i Jamajčanke objasnila je značenje svog indijanskog imena: “Ono znači ‘lotosov cvijet’, što je simbol važnosti u indijskoj kulturi. Lotos raste pod vodom, njegovi se cvjetovi uzdižu iznad površine, a njegov korijenje je čvrsto zasađeno na dnu rijeke.”

Odrastanje uz jazz

Kamala i njezina sestra Maya odrasle su u kući ispunjenoj glazbom američkih crnih umjetnika. Njezina je majka voljela pjevati uz gospel Arethe Franklin, dok je njezin otac, ljubitelj jazza koji je predavao ekonomiju na Sveučilištu Stanford, uživao svirajući Theloniousa Monka i Johna Coltranea na gramofonu.

Shyamala Gopalan i Donald Harris rastali su se kad je Kamala imala pet godina. Odrasla je većinom uz samohranu majku hinduisticu, istraživačicu raka i aktivisticu za građanska prava. Kamala, Maya i Shyamala bile su poznate kao “Shyamala i djevojke”. Njezina se majka pobrinula da dvije kćeri budu svjesne svog podrijetla.

“Moja je majka vrlo dobro razumjela da odgaja dvije crne kćeri. Znala je da ćemo Mayu i mene smatrati crnkinjama u njezinoj drugoj domovini i bila je odlučna pobrinuti se da odrastemo u samouvjerene crnke”, napisala je Kamala.

“Harris je odrasla prihvaćajući svoju indijansku kulturu, ali živjela je ponosnim afroameričkim životom”, piše Washington Post.

Kad se 2015. kandidirala za Senat, časopis The Economist opisao je Kamalu kao “kći indijskog istraživača raka i jamajčanskog profesora ekonomije” i “prvu ženu, prvu Afroamerikanku i prvu Azijatkinju koja je služila kao kalifornijska tužitelj.”

55-godišnja senatorica kaže da nema problema sa svojim identitetom i jednostavno sebe opisuje kao Amerikanku. Ljudi koji je poznaju kažu da Kamala Harris s lakoćom upravlja objema zajednicama.

U videu s indijsko-američkom komičarkom i glumicom Mindy Kaling, objavljenom na YouTube kanalu Kamale Harris tijekom predsjedničke kampanje, njih dvoje zajedno pripremaju indijsku hranu i razgovaraju o zajedničkom južnoindijskom naslijeđu.

Iako mnogi ne znaju taj dio nasljeđa Kamale Harris, Kaling kaže da drugi Indijci koje susreće uvijek rado to istaknu: “Kao da je to naš posao i uzbuđeni smo jer se Kamala kandidira za predsjednika. “

U videu je Kaling zatim pitao Kamalu je li odrasla jedući južnoindijsku hranu. Harris je zatim nabrojala nazive indijskih jela koja je pripremala kod kuće: “Puno riže i jogurta, curry krumpira, juhe od graha i slanih kolačića od riže.”

Dodala je kako bi je, kad bi posjećivala majčinu obitelj u Indiji, djed tražio da napravi francuski tost s jajima svaki put kad bi njezina baka vegetarijanka izašla iz kuće. Jaja se u Indiji ne smatraju vegetarijanskom hranom.

U svojoj knjizi piše o tome kako kod kuće pripremiti indijski biryani (jelo od riže s dodacima i začinima, čiji su glavni sastojci riža, meso, riba, jaja ili povrće) i špagete bolonjez.

Udana je za odvjetnika židovskog podrijetla

Kad se Kamala Harris udala za odvjetnika Douglasa Emhoffa 2014. godine, kako bi slijedila svoje indijsko i židovsko podrijetlo, stavila je cvjetni vijenac oko vrata svog supruga, a zatim stala na čašu.

Javni imidž Kamale Harris više je povezan s njezinim identitetom afroameričke političarke, osobito nedavno tijekom rasprava o rasi i pokretu Black Lives Matter. No, i Indoamerikanci je smatraju svojom, a njezina kandidatura sugerira šire prihvaćanje indijskih i južnoazijskih zajednica u SAD-u, piše BBC.

Majka joj je bila inspiracija

Jasno je da je Kamali velika inspiracija bila njezina pokojna majka.

Shyamala Gopalan rođena je u Chennaiju, gradu u južnoj Indiji, kao najstarija od četvero djece. Sa samo 19 godina diplomirala je na Sveučilištu Delhi i prijavila se na postdiplomski studij na Berkeleyju, “sveučilištu koje nikada nije vidjela u zemlji u kojoj nikada nije bila.” Napustila je Indiju 1958. kako bi stekla doktorat iz prehrane i endokrinologije, a kasnije je postala istraživačica raka dojke.

“Teško mi je zamisliti koliko je njezinim roditeljima bilo teško pustiti moju majku. Komercijalni letovi tek su se počeli širiti svijetom. Nije bilo lako ostati u kontaktu. “Međutim, moja majka je tražila dopuštenje da se preseli u Kaliforniju, a baka i djed to nisu odobrili, bila je spriječena u tome”, objasnila je Kamala Harris.

Dodala je kako se očekivalo da će se njezina majka nakon školovanja vratiti u Indiju i pristati na dogovoreni brak, no sudbina je imala druge planove. Upoznala je i zaljubila se u Kamalinog oca dok su bili uključeni u pokret za građanska prava na Berkeleyju.

“Njezin brak i njezina odluka da ostane u SAD-u bili su krajnji čin samoodređenja i ljubavi”, napisala je Kamala u svojoj knjizi.

Gopalan je doktorirala 1964. u dobi od 25 godina, a iste je godine rođena i Kamala. U Kamalinoj autobiografiji dalje piše kako je njezina majka radila sve do trenutka kada je rodila obje kćeri: “U prvom slučaju vodenjak joj je pukao dok je bila u laboratoriju, a u drugom slučaju dok je pripremala savijaču od jabuka. ” “

U Indiji, Gopalan je odrastao u obitelji “političkog aktivizma i građanske svijesti”. Njezina baka nije pohađala srednju školu, ali je organizirala svoju zajednicu protiv obiteljskog nasilja i educirala žene o kontracepciji.

Njezin djed PV Gopalan bio je visoki diplomat indijske vlade koji je živio u Zambiji nakon što je zemlja stekla neovisnost i pomagao izbjeglicama.

Kamala u svojoj knjizi ne otkriva previše o svojim putovanjima u Indiju, ali kaže da je bliska s majčinom braćom i sestrama. Ostali su u kontaktu telefonskim pozivima, pismima i povremenim putovanjima. Shyamala Gopalan umrla je 2009. u dobi od 70 godina.

administrator