Ako se pridržavate naših saveta za zdravu kožu, onda ste sigurno tokom cele godine koristili sredstvo za zaštitu kože od sunca (a ako vaša dnevna rutina ne uključuje SPF, nije kasno da promenite navike). Zaštita kože od UV zraka je važna tokom čitave godine, naročito leti kada nosimo oskudnu odeću i provodimo puno vremena napolju, često na direktnom suncu.
Da biste odabrali proizvod koji će vas adekvatno zaštititi, obratite pažnju na zaštitni faktor koji ćete prepoznati po oznaci SPF sa određenim brojem koji može ići od 5 pa sve do 100+. Šta ovi brojevi zapravo znače i da li je veće uvek i bolje – upravo o tome pričamo u nastavku teksta.
Šta je zapravo SPF?
UV zračenje je deo svetlosnog zračenja koje na Zemlju šalje Sunce. Postoje tri glavna tipa UV zraka, i to UVA, UVB i UVC. UVC zraci se mahom apsorbuju u ozonskom omotaču i ne dopiru do Zemljine površine, dok UVA i UVB zraci prolaze kroz atmosferu i glavni su krivci štetnog dejstva sunčevih zraka po našu kožu. Ovi UV zraci izazivaju genetske mutacije i mogu dovesti do kancera kože.
Iako se ranije verovalo da su UVB zraci glavni krivci oboljenja kože, studije su poslednjih godina potvrdile da i UVA zraci mogu dovesti do ozbiljnog oštećenja.
SPF znači faktor zaštite od sunčevih zraka. Pokazuje koliko će vas proizvod zaštititi od UVB zraka. Brojka koja stoji uz oznaku SPF pokazuje dozu sunčevog zračenja koja će dovesti do crvenila kože zaštićene tim preparatom, u odnosu na količinu zračenja koja je potrebna da izazove crvenilo kože bez ikakve zaštite.
Dakle, veći faktor = snažnija zaštita od sunca.
Naravno, ovo pravilo važi samo ukoliko se preparat pravilno nanosi, što podrazumeva sledeće:
- Naneti dovoljnu količinu na čitavo telo 20ak minuta pre izlaganja suncu. Ne zaboravite uši i vrat, dlanove, tabane i druga teško dostupna mesta. Čašica za rakiju je dobra mera količine preparata potrebne za celo telo.
- Ponovo se namažite na svaka dva sata, posle intenzivnog znojenja, kupanja ili brisanja peškirom.
- Većina ljudi nanese samo 25-50% preporučene količine preparata. Iako vam se možda čini da je to dovoljno, polovina preporučene količine pružiće mnogo manju zaštitu. Ako nanesete upola manje losiona sa SPF30, zaštita koju ćete dobiti je skoro kao da ste koristili sredstvo sa SPF5,5!
Više nije uvek i bolje
Ako ste razumeli prethodno objašnjenje, možda vam se vrzma po glavi: „Super, namazaću faktor 100 i moći ću da budem na suncu po ceo dan!“ Pre nego što se podvrgnete ovom eksperimentu, važno je da razumete da SPF30 ne pruža duplo veću zaštitu od SPF15 – u ovom slučaju, računica je malo drugačija. Naime,
- SPF 15 blokira 93% UVB zraka
- SPF 30 blokira 97% UVB zraka
- SPF 50 blokira 98% UVB zraka
Drugim rečima, SPF 30 će blokirati polovinu zračenja koje bi SPF 15 propustio do vaše kože.
Međutim, nijedan zaštitni faktor, pa ni SPF 100+ vam neće pružiti 100% zaštitu od UV zračenja. U tome je i opasnost ovakvih preparata – kada vidite faktor SPF100+, to vam uliva sigurnost da zaboravite na drugu zaštitu od sunca, kao što je nošenje šešira i naočara, traženje hladovine tokom najtoplijeg dela dana, itd.
Čak i ako se koža ne zacrveni, UVA zraci mogu izazvati neprimetno oštećenje. Zato je važno da vaš preparat za sunčanje sadrži odgovarajuć SPF faktor, ali i da sadrži UVA filtere koji će omogućiti širi spektar zaštite.