Sevdalinka će danas biti službeno upisana na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, čime će biti prepoznata kao svjetski simbol kulturne baštine. Ovo je prekretnica u očuvanju i promicanju tradicionalne gradske pjesme poznate po emotivnim tekstovima i melodijama.
ederalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević naglasila je da je proces upisa sevdalinke na UNESCO-vu listu bio dugotrajan, ali da je zahvaljujući predanom radu ispunjeno svih pet kriterija.
“Prošli smo kroz nimalo jednostavne zahtjeve koje UNESCO postavlja pred države kada popunjavaju prijavnice za upis na ovu prestižnu, reprezentativnu listu. Cijeli proces trajao je nekoliko godina”, rekao je Vlaisavljević.
Sevdalinka kao dio kulturnog mozaika svijeta
Ulaskom na reprezentativnu listu sevdalinka postaje dio svjetskog kulturnog mozaika kao dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine. Pomoćnica federalnog ministra kulture i sporta Mirela Miličević-Šečić kazala je da je naša zemlja do sada upisala šest elemenata na UNESCO-vu listu, od čega su tri nominacijska fajla koje je pripremilo Federalno ministarstvo kulture i sporta.
“Riječ je o konjičkom drvorezbarstvu, o običaju kosidbe na Kupresu, a sada se tu našla i sevdalinka. Uvjet za sve evidentirane elemente je da predloženi element bude upisan na popis u matičnoj državi, što znači da sevdalinka ne može biti upisan na listu matične države”, kazao je. Ispunjen je prvi uvjet, nakon što je Udruženje glazbenih umjetnika iz Tuzle pristupilo izradi dokumenta, koji je zahtjevan ovu nominaciju”, kazala je Milicevic-Sečić.
Upis sevdalinke na UNESCO-vu listu otvorio je mnoga vrata
Stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta pružila je akademska zajednica, što je jedan od razloga što je sevdalinka uvrštena u nastavne planove i programe obrazovnog sustava u našoj zemlji. Redovita profesorica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu Tamara Karača-Beljak kazala je kako je cijeli proces realiziran na temelju ranijih istraživanja.
“Sretni smo što smo ispunili sve kriterije, a ništa od toga ne bi bilo bez podrške nositelja i interpretatora sevdalinke. Ulazak sevdalinke otvorio nam je mnoga vrata i pokazao da i drugi oblici bh. mogu doći na tu istu reprezentativnu UNESCO-vu listu tradicijske glazbe“, rekla je Karača-Beljak.
Nominacija Sevdalinke pokazala je nastojanja da se kulturno naslijeđe očuva i prenese na nove generacije, a podržalo ju je i Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine. Njen značaj prepoznali su domaći stručnjaci i međunarodna zajednica, koja u sevdalinci vidi univerzalni izraz ljudskih emocija i tradicije.
Kompletan proces bit će završen i ozvaničen za nekoliko sati, kada će se sevdalinka naći na dnevnom redu 19. zasjedanja UNESCO-a koje se održava u Paragvaju.
Podsjećamo, špilja Vjetrenica ranije je uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske baštine te je postala prvi samostalni prirodni fenomen iz BiH koji je uvršten na svjetsku listu zaštićenih spomenika.