21. studenoga 2024.
protest-u-loznici-rio-tinto-mars-iz-srbije-a2497ec9-5d27-4e49-9897-71f459c2_670fe3fff236d
Spread the love

U Loznici, gradu na zapadu Srbije, održava se prosvjed protiv otvaranja rudnika litija na tom području koje planira međunarodna kompanija “Rio Tinto”.

Skup je organizirao Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS).

Zlatko Kokanović iz organizacije “Ne damo Jadar”, koja je dio SEOS-a, rekao je okupljenima da je 23. listopada rok za zakazivanje sjednice Skupštine grada Loznice na kojoj bi trebao biti donesen Prostorni plan koji omogućuje realizaciju projekta. na dnevni red, kazao je Jadar”.

Dodao je da će se aktivisti svim snagama boriti protiv usvajanja tog plana koji, prema njegovim riječima, znači “potpisivanje kapitulacije države”.

“Očito se žuri s tim prostornim planom. Prostorni plan Grada Loznice je polazna osnova za sve i bez njega tvrtka ‘Rio Tinto’ ne može ništa. Čekamo tu sjednicu i ne smijemo neka izglasaju taj sramotni plan”, rekao je Kokanović.

Neki od okupljenih nose srpske zastave, a na bini je istaknut transparent s porukom “Znamo da ne damo”. Sastanku prisustvuje i niz zastupnika oporbenih stranaka, javlja RSE .

Prosvjed u Loznici održava se šest dana nakon što Skupština Srbije, u kojoj većinu ima koalicija oko Srpske napredne stranke, nije usvojila oporbeni prijedlog zakona kojim se tražila zabrana istraživanja i eksploatacije litija i bora.

Takvom zabranom bio bi zaustavljen projekt “Jadar”, odnosno planovi međunarodne kompanije “Rio Tinto” da otvori rudnik litija u zapadnoj Srbiji.

Nakon četverodnevne rasprave, u kojoj su predstavnici vlasti i oporbe često razmjenjivali oštre riječi i uvrede, 10. listopada većina zastupnika glasovala je protiv (128 zastupnika), dok su prijedlog podržala 84 saborska zastupnika.

Prijedlog zakona stigao je u skupštinu nakon što je tijekom ljeta u desecima gradova u Srbiji održan niz prosvjeda protiv iskopavanja litija zbog straha od posljedica koje će rudnik imati na okoliš.

Prema ranijim najavama nadležnih, “Rio Tinto” bi rudnik litija mogao otvoriti 2028. godine, ako tvrtka ispuni ekološke propise i dobije potrebne dozvole.

Ta je tvrtka 2004. godine na zapadu Srbije otkrila rudu “jadarit” – kombinaciju litija i bora, a rezerve tog metala procijenjene su na preko 158 milijuna tona.

Prvi masovni prosvjedi protiv rudnika litija, na poziv ekoloških organizacija u Srbiji, počeli su u jesen 2021. godine, kada su organizirane i blokade međunarodnog autoputa.

Nakon tih protesta, 2022. godine, kada je na čelu bila Ana Brnabić, Vlada Srbije zaustavila je projekt i ukinula dozvole Rio Tintu.

No, Ustavni sud je 11. srpnja 2024. proglasio neustavnom uredbu Vlade Srbije o zaustavljanju projekta “Jadar”, a nekoliko dana kasnije Vlada je donijela odluku koja još jednom otvara mogućnost za realizaciju projekt rudnika.

To je pokrenulo novu seriju prosvjeda koji su počeli u Loznici 28. lipnja, a zatim se proširili na desetke gradova u Srbiji, a najveći prosvjed održan je u Beogradu 10. kolovoza.

“Rio Tinto” je ranije u odgovoru Radiju Slobodna Europa naveo da su “domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekt ‘Jadar’ može realizirati sigurno i u skladu s najvišim standardima zaštite okoliša”.

No, brojni stručnjaci iz zemlje i inozemstva ističu kako u procesu eksploatacije litija neizbježne su i ekološke posljedice, prvenstveno onečišćenje riječnog sliva i zemljišta.

administrator