19. rujna 2024.
Spread the love

Lokalni izbori 2024. godine trebali bi biti test za pravedniji i transparentniji izborni proces, temeljen na nametnutim tehničkim izmjenama Izbornog zakona. Međutim, prvo istraživanje Transparency Internationala Bosne i Hercegovine pokazuje suprotno. Dosadašnje izmjene nisu spriječile zlouporabu javnih sredstava. CIK, u ovom dijelu, još ne izriče novčane kazne. Političari se uglavnom kažnjavaju zbog preuranjene kampanje, no kazne su mizerne i potiču prekršitelje da ponavljaju svoje namjere i postupke.

Bez obzira na zakonske okvire, po starom, ali ne i dobrom običaju, politički predstavnici duboko su zagazili u izbornu kampanju. Transparency International u BiH je u posljednjih mjesec dana podnio 50 prijava nadležnim institucijama zbog preuranjene kampanje i zlouporabe javnih resursa u predizbornom razdoblju.

Strankama i kandidatima do sada je izrečeno 11 sankcija u iznosu od 43.000 KM. Tempiranje i otvaranje javnih radova pred izbore te podjela jednokratne novčane pomoći građanima i dalje su najčešći oblik ponašanja javnih dužnosnika u predizborno vrijeme. Velika očekivanja tehničkih izmjena izbornog zakona, precijenjena. Drugim riječima, tamo gdje vam puno obećavaju, ponesite malu torbu.

“Vidimo da, ipak, imamo problem sa samim načinom na koji su te odredbe tumačene. To je nešto na što smo pokušali upozoriti, i CIK i javnost… Kada pogledate gdje su izrečene sankcije, po kojim slučajevima je CIK postupao, vidimo da je problematičnije ono što se objavljuje na društvenim mrežama nego koliko je javno sankcije se dijele, i to u značajnim iznosima“ , kaže Ivana Korajlić iz TI BiH.

Tako je u posljednjih mjesec dana građanima podijeljeno više od 29 milijuna KM jednokratne novčane pomoći. Pa ipak, Središnje izborno povjerenstvo do sada nije sankcioniralo ovu vrstu neizravne kupovine glasova. Izrekla je samo dvije kazne za zlouporabu javnih resursa, a koje se odnose na nedopušteno korištenje sredstava priopćavanja.

“Nekoliko takvih zahtjeva je odbijeno, uz obrazloženje da su ta sredstva planirana u proračunu. U Nevesinju smo imali situaciju da se maturantima i nekim socijalnim kategorijama dijeli 100 KM ili ne znam koliko više, a obrazloženje CIK-a je da je to isplaćeno iz proračunske rezerve” , kaže Srđan. Traljić iz TI BiH.

Zlouporabom javnih resursa ne smatraju se ni besplatan izlet koji za umirovljenike organizira gradonačelnik Sarajeva, niti kartice za besplatan prijevoz koje umirovljenicima daje gradonačelnik Banje Luke.

“Na lokalnim izborima lakše je podmititi građane nekim sitnim darovima. Znate da u lokalnim zajednicama stalno slušamo priče kako kandidati dođu i donesu kilogram kave i šećera, vreću brašna ili asfaltiraju cestu, postavljaju žarulje iznova i iznova “, kaže novinarka Rubina Čengić.

Ovakvim tempom teško da će itko biti kažnjen za zlouporabu javnih resursa. SDA, Naša stranka, SDP i SNSD kažnjeni su samo zbog preuranjene kampanje, odnosno promocije na društvenim mrežama. No, visina sankcija je daleko od ohrabrujuće.

“Od 200 i više prijava imamo više od 20 kazni. Međutim, te kazne su mizerne i potiču te kandidate da ih počine jer su izrečene kazne bile od tri do šest tisuća KM. Za preuranjenu kampanju CIK može izreći kaznu od 30.000 KM. Tu kaznu još niko nije dobio ”, ističe Azra Husarić, novinarka BIRN-a.

Pokazalo se da političarima novac ionako nije slaba točka. Oni bi to nekako nadoknadili. Ono što bi ih moglo natjerati na poštivanje predizbornih pravila jest kazna u vidu oduzimanja mandata, odnosno zabrane kandidiranja. Može li se ovaj put bez izborne krađe, pitali smo i građane:

“Vjerujem u izborni proces, kao i sam proces, ali ne vjerujem u Bosnu i Hercegovinu. Mi smo među najkorumpiranijim zemljama. Za to brojanje trebamo računala. I ako je moguće da stranci to nadziru, ne dajte nama. Odmah ćemo se pozabaviti malverzacijama.”

administrator