23. studenoga 2024.
118585252_4205217409548447_8666380078481042482_n
Spread the love

Dana 22.07.2024.godine sa početkom u 10 sati u prostorijama “Spomen Doma Moluhe”, u Moluhama Grad Tuzla, predstavnici Zbora građana Mjesne zajednice održat će PRESS konferenciju s ciljem upoznavanja šire javnosti o problemima sa kojim se suočavaju kod namjere preduzeća “Tuzla Kvarc” d.o.o Tuzla da vrši eksplataciju minerala kvarcnog pijeska sa nalazišta “Moluška Rijeka” koje se nalazi na području naše Mjesne zajednice.

Ukratko: Poštovani, primorani smo da se na ovaj način obratimo javnosti i tražimo podršku u zaštiti ljudskih prava građana naselja u Mjesnoj zajednici Solana-Moluhe ali i drugih naselja Grada Tuzla.

Naime Mjesna Zajednica Solana-Moluhe obuhvata naselja Solana, Moluhe, Moluška Rijeka, Drežnik, Suljetovići, Stare Moluhe.

Naselja Moluhe, Moluška Rijeka, Stare Moluhe su jedna od najstarih naselja koje danas pripadaju gradskoj zoni Grada Tuzla, na kojima se odvijao društveni, poslovni ali i porodični život stanovnika tih naselja Tu činjenicu najbolje dokazuje jedna od najstarijh obrazovnih institucija koja je sagrađena prije skoro 130 godina a danas samo „Područna škola Solana“, dok je jedna od najstarijih zdravstvenih institucija, „Bolnica Kreka“ sagrađena 1924.godine.

Ovaj kratki uvod je po nama veoma važan zbog geneze prblema sa kojim se suočavaju građani navedenih naselja ali i građani grada Tuzla obzirom na politiku koja se zasniva na principu prodaje i eksplatacije prirodnih dobara po svaku cijenu i bez brige za štetu koja se pričinjava građanima naselja.

Smatramo važnim nabrojati kroz koje vrste eksplatacije i urušavanja društva i društvenih odnosa prošlo i još uvijek prolazi naša Mjesna Zajednica.

Moluhe su naselje u kojem se od davnina iskopavao mrki ugalj. U okviru Rudnika Kreka postojao je Rudnik Moluhe koji je svoju eksplataciju završio 1952.godine.

Nakon završenih radova jamske eksplatacije Rudnik Kraka odnosno Rudnik Moluhe nije izvršio rekultivaciju eksplatacionog polja pa je tadašnja nadležna opštinska služba odbila primiti nazad u svoju nadležnost na upljavljanje bivše eksplataciono polje, zbog čega su se građani više od 70 godina suočavali sa problemima riješavanja imovinsko-pravnih odnosa, kao i problemima izgradnje potrebne komunalne infrastrukture za koju su uglavnom sami, putem samodoprinosa, sakupljali sredstva za priključke na komunalnu insfastrukturi kao sto su priključci za vodu, striju, putnu infrastrukturu.

Važno napomenuti da u naseljima ne postoji kanalizaciona mreža.

Šezdesetih godina na području naše mjesne zajednice 200 metara od „Bolnice Kreka“ osnovana je sanitarna deponija odnosno deponija gradskog smeća ali i industriskog smeća. Ta deponija je sedamdesetih godina premještena na područje Starih Moluha na kojoj se odlagalo sve što nije bilo za upotrebu od kućnog otpada, otpada metalurške industrije ali i otpad kombinata Poluretanske hemije koja se bavila proizvodnom i prometom opasnih materija koje su okarakterisane kao jedne od najopasnijih za ljudsko zdravlje.

1985.godine deponija smeća se premiješta sa Starih Moluha povrh naselja Moluška Rijeka  na dijelu gdje se granići sa naseljem Rasovac čiji stanovnici trpe nesnosan smrad jer se deponija ne zatrpava predviđenom dinamikom i tehnikom,  kojom prilikom je u vrlo kratkom vremenu voda Moluške rijeke pretvorena u sabirnik i kanal za otpadne vode koje se cijede iz sanitarne deponije „Moluhe“ i sve do dan danas.

Početkom šezdesetih godina prošlog vijeka privredna politika općine Tuzla je osnovala preduzeće za iskop i preradu pijeska koje danas egzistira kao „Tuzla-Kvarc“ d.o.o Tuzla i ovo je problem zbog kojeg smo se organizovali kroz Zbor građana kako bi sprijećili devastaciju naselja Moluhe, Moluška Rijeka i drugih naselja.

Naime Tuzla kvarc je početkom Juna 2024.godine došao sa bagerima i teretnim vozilima u područje ekslatacionog polja „Moluška Rijeka“ sa namjerom da pijesak sa teškom radnom mehanizacijom prevozi kroz ulice našeg naselja.

Obzirom da su građani još 2016.godine održali Zbor građana na kojem je izraženo nezadovoljstvo prema namjeri izdavanja eksplatacionih dozvola kojom prilikom su usvojeni i Zaključci po kojima se neće dozvoliti prevoz tereta kroz ulice Fikreta Salihovića Fikre i ulucu Admira Dedića,  kao i preporuke da se iznađu alternativni pravci i načini eksplatacije pijeska.

Smatrali smo da navedeno preduzeće nije moglo dobiti potrebna odobrenja i dozvole za eksplataciju kako je to predviđeno Zakonom o rudarstvu Federacije BiH, Zakonom o zaštiti okoliša, Zakomom o principima lokalne samouprave.

Nakon sumnje u postojanje relevantne dokumentacije i dozvola došlo je do spontanog okupljanja građana i negodivanja.

Na tom okupljanju predloženo je da se sazove Zbor građana te da se prava trebaju tražiti na zakonom predviđeni način pa su dana 26.06.2024.godine održali Zbor Građana u prostorijama Mjesne Zajednice odnosno „Spomen Doma Moluhe“ na kojem su usvojeni novi Zaključci koji određuju pravce dalje borbe u zaštiti životne sredine i dostignitih vrijednosti građana naselja.

Zaključci;

–       Građani MZ Solana – Moluhe neće dozvoliti koncesionaru, odnosno preduzeću „Tuzla Kvarc“ da prevozi kvarcni pijesak kroz naseljeno područje ulica Admira Dedića i Fikreta Salihovića.

–       Traži se od Kantonalne Uprave za inspekciske poslove da izađe na lokalitet Moluhe – Moluška rijeka da izvrši uvid u eksplatacione dozvole, okolinsku dozvolu kao i provjeri dali koncesionar primjenjuje sve mjere koje su propisane.

–       Građani nisu protiv koncesija koje ima navedeno preduzeće,(ukoliko je ima) ako je ona koncesija zakonski pribavljena, već traži od koncesionara da razmotri i napravi alternativni put za odvoz materijala te da se pridržava svih tehničkih mijera, zaštite okoline, zatim zaštite ličnih materijalnih dobara stanovništva.

–       Tražimo da policijiska stanica „Zapad“ kontinuirano vrši kontrolisanje teretnih vozila u ulici Admira Dediće i Fikreta Salihovića po pitanju dozvoljene nosivosti i ograničenja brzine kretanja a posebno u poslijepodnevnim satima.

–       Daje se ovlaštenje radnom tijelu ovog Zbora građana da u saradnji sa Savjetom MZ vrši korespodenciju sa nadležnim ustanovama i institucijama u cilju provođenja Zaključaka ovog sastanka.

Obratili smo se nadležnim institucijama koje su nadležne za izdavanje Dozvola za eksplataciju.

Ministarstvo privrede TK, dostavilo nam je Riješenje o odobravanju eksplatacije mineralne sirovine kvarcni pijesak na lokaciji „Moluška Rijeka“ privrednom društvu „Tuzla Kvarc“ d.o.o. Tuzla broj 03/1-18-024834/18 od 01.08.2018.godine, kao i Dozvolu za eksplataciju zavedena pod brojem protokola 03/18/24834/18 dana 24.07.2018.godine.

Smatramo da su nadležni organi izdavanjem ovakvih dozvoila direktno ugrozili prava građana sadržanim u Članu 25. Zakona o principima lokalne samouprave, zatim  Člana 2., Člana 3., Člana 20., Zakona o zaštiti okoliša,  drugih zakona, evropske konvencije koji se tiću zaštite osnovnih ljudskih prava, među kojima Pravo na ljudsko dostojanstvo, Pravo vlasništva, Pravo na nediskriminaciju, Pravo na zaštitu okoliša, Pravo na dobru upravu, koje uključuje pravo da javne institucije odlučuju nepristrano, pravično i u razumnom roku, pri čemu svaka osoba ima pravo biti saslušanja prije poduzimanja bilo kakve pojedinačne mjere koja bi na nju mogla nepovoljno utjecati; pravo svake osobe na pristup svojem spisu; obvezu uprave da obrazloži svoje odluke; te pravo svake osobe na naknadu štete zbog štete koje počini uprava pri obavljanju svojih dužnosti; te pravo osobe da komunicira s upravom na svojem jeziku, na kraju Pravo na jednakost ljudi pred zakonom.

Također ovim putem želimo naglasiti da je gradska uprava Grada Tuzla kršenjem Člana 24. Zakona o Principima lokalne samouprave ukinula Mjesnu zajednicu kao jedinicu lokalne samouprave koja je „obavezan oblik mjesne samouprave“  te uvela princip „Savjeta mjesne zajednice“ koja ne odražava volju građana nego volju Službe za komunalne poslove i poslove mjesnih zajednica koji imenuju povjerenike koje striktno provode politiku te službe ili političku volju gradske vlasti bez obzira kakvo je mišljenje lokalne zajednice po nekom pitanju.

Smatramo da je takav oblik organizovanja Mjesne samuuprave doveo do svih problema sa kojima se suočavaju građane MZ Solana-Moluhe koji smatraju da su diskriminisani u odnosu na građane drugih mjesnih zajednica u našerm gradu.

Također želimo naglasiti da je ovo samo dijelić problema sa kojim se susreću građani Mjesne zajednice Solana Moluhe na kojem su pored navedenog izgrađeni i odlagalište šljake iz Termoelektrane Tuzla koje je naslonjeno na naselje drežnik, a koje je kancerogeno samo po sebi, zatim građani Moluha nisu odlućivali kada je gradska uprava Grada Tuzla dala dozvolu za otvaranje Azila pasa na području Starih Moluha, smatramo važnim istaći da se u susjednom naselju Paša Bunar nalazi vojno strelište sa kojeg se pucnjava oružjem manifestuje prema nasem naselju a u evidencijema Policiske Uprave Tuzla zabilježene su i prijave kada zalutalo zrno padne na područje Moluha čime se ugrožavaju životi građana.

Tražimo od svih nadležnih institucija koje djeluju na provođenju zakona u Bosni i Hercegovini kako u vladinom, tako i u ne vledinom sektoru pomognu u zaštiti naših zakonom zasnovanih prava

S tim u vezi radno tijelo zbora građana će održati PRESS konferenciju za medije dana 22.07.2024.godine u prostorijama Mjesne Zajednice Solana-Moluhe (Spomen Dom Moluhe) sa početkom u 10,00 sati

Za sve dodatne informacije možete kontaktirati predsjedavajućeg Zbora građana Sulju Osmanoviću, na telefon; 060-314-9658.

administrator