23. studenoga 2024.
operacija1
Spread the love

Što za pacijente znači prva transplantacija srca u BiH

Kako je zenička bolnica postala lider u takvim zahvatima

Rezultati rada transplantacijskih koordinatora, kojih u BiH ima 11 u nekoliko bolnica i klinika, ovise prvenstveno o njihovoj sposobnosti i umijeću razgovora s obiteljima potencijalnih umrlih donora.

Doktori Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), pod vodstvom prof. dr.sc. Nermira Granova, jučer je uspješno obavljena prva transplantacija srca u Bosni i Hercegovini.

Podsjetimo, 3. augusta je u Kantonalnoj bolnici Zenica dijagnosticirana moždana smrt 21-godišnjaku. Obitelj preminulog pacijenta obavila je razgovor s liječnicima, nakon čega su odobrili donaciju organa preminulog. Tim ljekara u Zenici je u nedjelju obavio eksplantaciju organa, a transplantacija je potom obavljena jučer na KCUS-u.

O tome što ovaj pionirski korak znači za pacijente u Bosni i Hercegovini koji čekaju na transplantaciju organa razgovarali smo s Tomislavom Žuljevićem, predsjednikom Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH i jednim od osnivača Donorske mreže BiH.

– Prije svega želim da se u ime svih nas pacijenata, članova Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika i Donorske mreže u Bosni i Hercegovini, duboko, od srca zahvalim obitelji darivatelja na velika, humana i nesebična odluka da doniraju organe svog prerano preminulog sina i tako spasi nekoliko života. To je najviši čin ljubavi čovjeka prema čovjeku – kaže na početku Žuljević.

Spašen mladi život

Jučerašnjom transplantacijom srca, kako ističe, ispisana je povijest transplantacijske medicine u nas, i ne samo transplantacije, nego medicine općenito.

– KCUS i dr. Nermir Granov ispisao je povijest transplantacije u našoj zemlji. Do sada smo radili transplantacije bubrega, jetre i rožnice, a od jučer smo krenuli i s transplantacijom srca, što nam je jako, jako drago. Najvažnije je da je spašen mladi život pacijenta s transplantiranim srcem. Sigurno je da je ova transplantacija srca, ali i dva bubrega, ponovno probudila nadu u bolesnika koji čekaju na transplantaciju srca, jetre i bubrega, nadu da će i sami jednog dana biti pozvani da presade organe koje čekaju. za – kaže Žuljević.

Kantonalna bolnica Zenica ima velike zasluge za aktualiziranje značaja transplantacije organa u Bosni i Hercegovini i podizanje svijesti građana o značaju doniranja organa. Koordinatorica ove zdravstvene ustanove dr. Senada Čaušević i drugi. Nermina Rizvanović je samo u ovoj godini spasila 10 života teško oboljelih pacijenata u Federaciji, naglašava Žuljević.

– Naravno, naša suradnja s medijima je odlična i bez medija je nezamislivo postići ono čemu težimo – što veću razinu samosvijesti građana o važnosti darivanja i transplantacije organa. No, tome je najviše doprinijela Donatorska mreža u Bosni i Hercegovini koju vodi prof. dr.sc. Halima Resić. Iako smo kao Donorska mreža “nitko”, bez stalnih izvora financiranja, ipak svojim raznim altruizmom i raznim aktivnostima uspijevamo doprijeti do građana, a sve u cilju podizanja svijesti o donorstvu i transplantaciji – kaže naš sugovornik.

Rezultati rada transplantacijskih koordinatora, kojih ima 11 u nekoliko bolnica i klinika u Bosni i Hercegovini, ovise prvenstveno o njihovoj sposobnosti i vještini razgovora s obiteljima potencijalnih umrlih darivatelja, ali i o radu Donorske mreže. , medijima koji promoviraju ovu temu, politici koja oblikuje zdravstveni sustav, liječnicima i ostalim akterima koji bi se trebali više uključiti u kampanju i promociju doniranja. No, za to su potrebna određena financijska sredstva koja Donorska mreža u Bosni i Hercegovini, nažalost, nema, kaže Tomislav Žuljević.

Koliko je građana na listama čekanja?

Zbog činjenice da su liste čekanja u Federaciji BiH nepotpune i prilično neažurirane, ne zna se ni koliko građana treba transplantaciju organa.

– Na listi čekanja za bubreg je manje od 200 pacijenata, a na dijalizi bi se mogla transplantirati gotovo 2000 pacijenata. Matematički gledano, lista čekanja za bubreg trebala bi brojati minimalno 500-600 pacijenata. Što se tiče pacijenata koji čekaju na transplantaciju jetre, trenutno ih je 35, a taj broj će sigurno rasti jer je ove godine učinjena samo jedna transplantacija jetre. Zanimljivo je da smo ove godine imali četiri umrla donora (svi iz KB Zenica) i da je od četiri donirane jetre samo jedna jetra eksplantirana. Ne znamo razloge zašto je to tako, ali je velika šteta što ove tri jetre nisu presađene. To bi bila tri nova spašena života.

Na transplantaciju srca trenutno čeka tridesetak pacijenata. Evo, jučer je jedan od njih 30 dobio onaj “najvažniji poziv u životu”, a to je poziv na transplantaciju. Nadamo se da će se nastaviti kontinuitet transplantacija srca, bubrega i jetre, posebice od umrlih darivatelja, jer je to jedini put do Eurotransplanta, što nam je u konačnici i glavni cilj – zaključuje Tomislav Žuljević.

administrator