8. rujna 2024.
Spread the love

Bosna i Hercegovina je most koji spaja različite civilizacije, kulture, narode i vjere. Svi koji vole Bosnu i Hercegovinu, grade i čuvaju mostove.

Oni koji ne razumiju naše tisućljetno biće, oni ruše mostove, poručeno je danas u Mostaru s prve Međunarodne konferencije „Mostar 2024: Dijalog za budućnost“, koju je organiziralo Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u povodu 20. godišnjica obnove Starog mosta u Mostaru.

Međunarodna konferencija predstavlja priliku za promicanje pomirenja i suživota isticanjem Starog mosta i Starog grada Mostara kao simbola multikulturalnosti i mirnog suživota te poticanjem dijaloga o pomirenju i suradnji, priopćili su organizatori.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović u videoporuci je istaknuo važnost slanja poruka suradnje i dijaloga posebno iz Mostara, te da one trebaju biti upućene cijeloj Bosni i Hercegovini i regiji.

“Umjesto monologa, afirmirajmo dijalog. Umjesto zarobljenosti u prošlosti, oslobodimo potencijal budućnosti. Povijesno iskustvo Bosne i Hercegovine nas je naučilo da dijalog nema alternativu. Bosna i Hercegovina je most koji spaja različite civilizacije, kulture, naroda i vjere Svi koji vole Bosnu i Hercegovinu, oni grade i održavaju mostove.

Oni koji ne razumiju naše tisućljetno biće, oni ruše mostove. Nažalost, u Bosni i Hercegovini ima onih koji ne grade mostove. Međutim, to je stalna i vječna borba između graditelja i rušitelja, spajanja i razdvajanja, dobra i zla, ljubavi i mržnje. Prije 20 godina Stari most je obnovljen. Nije samo rekonstrukcija spajala grad. To je mnogo više od same simbolike povezivanja“, kazao je Bećirović.

Istaknuo je kako je Stari most prepoznatljiv europski i svjetski simbol koji povezuje ljude, kulture i tradicije.

“Mi iz Bosne i Hercegovine pozivamo naše susjede da zajedno gradimo mir, ravnopravnu međudržavnu suradnju. Regionalna suradnja je garancija trajnog mira i prosperiteta Bosne i Hercegovine, kao multietničke zemlje, ali i cijele regije, zaključio je Bećirović.

Domaćin današnjeg skupa, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, istaknuo je kako “Bosna i Hercegovina danas ima veliku priliku, nakon više od decenije apstinencije u aktivnostima”.

“Nakon više od deset godina, ponuda odnosno prostor koji je Bosna i Hercegovina otvorila od Europske unije je konkretan, stoji na stolu, jedna generacija političara ima priliku učiniti nešto za građane ove zemlje što je prethodna Generacije političara nisu napravile Ponuda koja nam garantira plan rasta, integracija bosanskohercegovačkog tržišta u europsko otvara puno mogućnosti za domaće i strane investitore, što znači otvaranje novih radnih mjesta, što znači povećanje. u plaćama“, kazao je Konaković.

Dodao je da je za kompromise u Bosni i Hercegovini potrebna hrabrost.

“Gledajući našu povijest ima puno točaka oko kojih se nećemo ili nikada nećemo složiti, ali gledajući u budućnost vidimo puno zajedničkih nazivnika koji moraju biti u fokusu ove generacije ili ove političke ekipe koja trenutno ima priliku Zato je možda i upečatljiva slika Starog mosta, koji je zapravo simbol povezivanja, simbol je zajedničkog djelovanja, simbol je pružene ruke, a to je upravo bh. danas prijeko potrebna“, zaključio je Konaković.

Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto istaknula je kako je Stari most ne samo dio kulturne baštine, već i najveći turistički promotor cijele Bosne i Hercegovine, koji u porastu turizam kao gospodarska djelatnost, postaje globalno poznat kao brend grada Mostara i cijele regije Hercegovine.

Kazala je da se danas prisjećaju i odaju priznanje svima koji su se zalagali da se obnova Starog mosta ostvari.

„Danas, 20 godina nakon obnove Starog mosta, našeg kulturnog i arhitektonskog bogatstva, poznatog na svjetskoj sceni, prisjećamo se simbolike koju je tada imala obnova Starog mosta i koju mostovi uvijek imaju u svojoj biti, da povezuju. nas, okupi nas, da sve ono što nam se čini nepoznatim, imamo priliku vidjeti i upoznati“, rekla je Krišto.

U uvodnim izlaganjima prisutnima su se obratili i premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić i zamjenik generalnog direktora UNESCO-a Qu Xing.

Konferenciji, na kojoj će biti održano nekoliko panela, prisustvovat će predstavnici različitih razina vlasti iz Bosne i Hercegovine, ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, ministrica kulture i medija Hrvatske Nina Obuljen Koržinek, zamjenica ministra vanjskih poslova RH. Turske Burhanettin Duran, veleposlanik Turske u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin, bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor, gradonačelnik Mostara Mario Kordić, bivši gradonačelnik i direktor Centra za mir i multietničku suradnju Safet Oručević, brojni uglednici i gosti.

Na kraju konferencije bit će upriličeno potpisivanje Mostarske deklaracije za budućnost.

Za večeras je najavljena svečanost obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.

U organizaciji obilježavanja 20. obljetnice obnove Starog mosta i organizaciji Konferencije „Mostar 2024: Dijalog za budućnost“, osim Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, sudjelovalo je i Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, Grad Mostar, uz potporu Ujedinjenih naroda (UN) u Bosni i Hercegovini, UNESCO-a, Svjetske banke, Centra za mir i multikulturalni dijalog, te brojni drugi partneri.

administrator