18. listopada 2024.
Spread the love

Najbolji bh biciklistica Lejla Njemčević završila je svoju najbolju sezonu kao druga biciklistica svijeta nakon posljednjeg Svjetskog kupa održanog u Lake Placidu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Između ostalog, uspjeh karijere ostvarila je na Europskom prvenstvu u Danskoj, gdje je na ravnoj stazi zauzela drugo mjesto. Bila je to prva medalja u povijesti Bosne i Hercegovine. biciklizma s Europskog prvenstva.

U utrkama Svjetskog kupa Njemčević je zauzeo drugo mjesto na otvaranju sezone na kup utrci u Češkoj. Na drugoj seriji Svjetskog kupa u Francuskoj upisala je najuvjerljiviju pobjedu u Svjetskom kupu do sada s prednošću od više od 13 minuta ispred drugoplasirane Amerikanke Hannah Rae Otto.

U posljednjoj utrci Svjetskog kupa u Lake Placidu naš je natjecatelj osvojio treće mjesto na još jednoj ravnoj stazi.

U ukupnom poretku Svjetske serije najbolji bh. biciklistica je zauzela drugo mjesto sa 610 bodova iza Vere Looser koja je sezonu završila na prvom mjestu sa 660 bodova, dok je Janina Wust treća sa 450 bodova.

– Bila je ovo nevjerojatna sezona u kojoj sam osvojio medalju na Europskom prvenstvu, prvu u karijeri i prvu u povijesti Bosne i Hercegovine. Također, osvojio sam drugo mjesto u poretku Svjetske serije – rekao je Njemčević.

Nažalost, dodala je, od četiri najvažnije utrke ove sezone tri su bile ravničarske, što nije tipično za maratonsku disciplinu, a meni takve staze ne odgovaraju.

– Ipak, moj tim i ja smo se prilagodili i ostvarili sjajne rezultate. Iznimno sam zadovoljan postignutim, a pravi pokazatelj moje forme je upravo najteža utrka sezone u Francuskoj s gotovo 5000 metara uspona, gdje sam ostvario najdominantniju pobjedu do tada. Sada je vrijeme za kratki odmor i nastavljamo s pripremama za sljedeću sezonu – rekao je Njemčević.

U svojoj je karijeri dva puta pobijedila u Svjetskoj maratonskoj seriji, a dosad su u povijesti svjetskog biciklizma to uspjele samo Blaža Pintarić iz Slovenije i Sally Bigham iz Velike Britanije.

Ove sezone Lejla je osvojila svoju 21. titulu državne prvakinje, a ukupno je upisala četiri pobjede na UCI utrkama.

Njen trener Amar Njemčević kaže da je imala najbolju sezonu u karijeri, u kojoj je pokazala izuzetno iskustvo u najvažnijim utrkama.

– Svakako da je kruna sezone bila medalja s Europskog prvenstva na ravnoj stazi, gdje su veći konkurenti imali prednost. No, iskusnom i pametnom vožnjom osvojila je drugo mjesto u sprinterskom cilju – istaknuo je.

Nakon kraćeg odmora, Lejla Njemčević će novu sezonu započeti pripremnim utrkama u Španjolskoj u siječnju 2025. godine, priopćeno je iz Biciklističkog saveza FBiH.