19. rujna 2024.
Spread the love

U nedelju su završena sva takmičenja na ovogodišnjim Olimpijskim igrama koje su se održale u Parizu.

U posljednjem susretu Amerikanke su pobijedile Francuskinju za zlato (67:66) i tako prekinule utrku za prvo mjesto po broju medalja. Iza nas je 16 spektakularnih dana u kojima su najbolji svjetski sportaši imali priliku boriti se za odličja.

Na kraju su Sjedinjene Američke Države i Kina izjednačene na vrhu sa po 40 zlatnih medalja, a prvo mjesto zauzeli su Amerikanci jer su ukupno osvojili više medalja, prije svega srebrnih.

Amerikanci, čiji su košarkaši osigurali novo zlato, natjecanje su završili s čak 126 medalja, uz 40 zlata imaju 44 srebra i 42 bronce. S druge strane, Kina je osvojila ukupno 91 medalju (40-27-24).

Sjajne partije odigrali su Japan (20-12-13), Australija (18-19-16), Francuska (16-26-22), te Nizozemska (15-7-12), Velika Britanija ( 14-22- 29), Koreja (13-91-10), Italija (12-13-15) i Njemačka (12-13-8).

Najbolja reprezentacija iz regije je Srbija koja je s tri zlata, srebrom i broncom zauzela 27. mjesto, Hrvatska je s dva zlata, srebrom i tri bronce zauzela 30. mjesto, a Slovenija s dva zlata i srebrom 34. mjesto. Imajte na umu da se konačni poredak temelji na broju osvojenih zlatnih medalja, a ne na ukupnom broju medalja.

Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija i Crna Gora nisu osvojile niti jednu medalju na ovim Igrama.

Ukupno je na ovim igrama medalje osvojila 91 reprezentacija, uključujući i reprezentaciju izbjeglica. Prvi put u povijesti medalje su osvojile Albanija, Sveta Lucija i Dominika.

Osvajači medalja (zlato, srebro, bronca)