19. rujna 2024.
Spread the love

Središnje izborno povjerenstvo (SIP) Bosne i Hercegovine izdalo je krajem srpnja upozorenje političkim subjektima, kandidatima i njihovim simpatizerima o zabrani provođenja prijevremene izborne kampanje.

Naveli su da, unatoč tome što je Središnje izborno povjerenstvo BiH pravovremeno izvijestilo javnost o odredbama Izbornog zakona BiH koje se odnose na prijevremenu izbornu promidžbu, do sada je, temeljem prijava i iniciranih, procedure, evidentno je da se ova zakonska odredba masovno krši. Novčane kazne za kršenje Izbornog zakona kreću se od 3.000 do 6.000 KM.

Bivši član SIP-a Vehid Šehić kazao je za Vijesti.ba da je još uvijek teško procijeniti efekte izmjena Izbornog zakona, ali da je evidentno da je sve manje onih koji krše zakon kada su u pitanju prijevremene izborne kampanje. .

“Izmjenama Izbornog zakona, koje je svojom odlukom nametnuo visoki predstavnik, zapravo je bio primoran na ovakav korak zbog nepoštivanja Izbornog zakona Bosne i Hercegovine od strane političkih subjekata koji sudjeluju na izborima. Tako je sada izmijenio Izborni zakon u smislu da je predvidio sankcije za sve one koji nezakonito promiču prije službenog dana i roka propisanog izbornim zakonom. Sada su predviđene određene novčane sankcije za političke subjekte od 3.000 do 30.000 KM”, kazao nam je Šehić.

Nevladine organizacije, ističe Šehić, podnose prijave protiv političkih stranaka za koje smatraju da krše Izborni zakon.

“Moram reći da čak i nevladine organizacije, konkretno Koalicija koja je pod lupom, podnose prigovore i inicijative protiv određenih političkih subjekata za koje smatramo da krše Izborni zakon, na Izbornom povjerenstvu je da našu inicijativu provjeri, sankcionira ili odbije. Konačnu odluku da li je prekršaja bilo ili ne donosi Sud Bosne i Hercegovine. Vidimo da se radi i jako je dobro da se provodi ono što je napisano u Izbornom zakonu. Prije je bila predviđena samo sankcija za plaćeno političko oglašavanje, sada je proširena jer smo svjesni činjenice da oni koji sutra žele biti u zakonodavnoj i predstavničkoj vlasti ne poštuju zakone koje su donijeli. Zbog toga je visoki predstavnik morao reagirati. Vidjet ćemo kakvi će biti efekti svega toga”, dodaje naš sugovornik.

Vidljivi efekti izmjene Izbornog zakona

Hoće li kazne biti dovoljna prepreka preuranjenoj kampanji za predstojeće lokalne izbore, Šehić nema precizan odgovor.

“Bio sam zagovornik izricanja kazni koje u startu ne bi smjele biti drastične, ali u slučaju ponovljenog kršenja Izbornog zakona i nezakonitog ponašanja političkih subjekata, zagovornik sam izricanja maksimalnih kazni predviđenih zakonom, jer u svim državama kad se sve sankcionira, ljudi se trude poštovati zakon da ne bi plaćali kazne. Tako da je u ovom trenutku jako teško procijeniti kakvi su efekti, ali efekti sigurno postoje, barem kada pogledamo kako to sve danas izgleda, a do početka predizborne kampanje ostalo je manje od mjesec dana”, zaključuje Šehić.

Lokalni izbori u BiH održavaju se 6. listopada, a predizborna kampanja počinje mjesec dana prije izbora.

administrator