18. listopada 2024.
Spread the love

Bosanskohercegovačka reprezentativka Emina Omanović, članica Atletskog kluba Sarajevo, osvojila je 10. mjesto u finalu Evropskog juniorskog prvenstva u atletici (U18) koje danas završava u slovačkom gradu Banskoj Bystrici.

Omanović, koja je jučer s dužinom svog novog najboljeg rezultata ove sezone – 5,83 metra, u konkurenciji 32 natjecateljice, osvojila 11. mjesto u kvalifikacijama i izborila nastup u finalu, danas je skočila u dalj 5,73 metra, s kojom je još jedno mjesto iza popravila plasman.

Ta joj dužina, međutim, nije bila dovoljna da nakon prve tri uvodne serije bude među prvih osam natjecateljica koje su nastavile natjecanje i dobile priliku skočiti još tri puta i doći do boljeg plasmana ili medalje.

Omanović je, inače, dobro startala te je u prvoj seriji preskočila solidnih 5,73 m, s čime je bila šesta, u drugoj je skočila 5,61 m, a u trećoj je podbacila. U trećoj seriji ispala je među osam najboljih i ostala bez mogućnosti borbe za medalje.

Crnogorka Anđela Đuranović, koja je jedina iz bivše Jugoslavije izborila današnje finale, završila je na 11. mjestu s dužinom od 5,69 metara. Francuskinja Djelika Diarra i Latvijka Brenda Žiliana Apsite imale su sva tri prekršaja i ostale bez plasmana.

Omanović, inače, ima osobni rekord od 5,95 m, ali je na Europsko prvenstvo otputovala s najboljim ovosezonskim rezultatom od 5,81 m, koji je uspjela popraviti jučer u kvalifikacijama i plasirati se u finale. Da je danas uopće uspjela ponoviti rezultat koji je ostvarila ove sezone prije dolaska u Slovačku, nastavila bi natjecanje i borila se za medalje.

Rezultat osobnog rekorda – 5,95 m, danas bi joj nakon prve tri serije osigurao 5. mjesto.

BiH je na ovom natjecanju nastupila sa ukupno četiri natjecatelja – dvije djevojčice i dva dječaka, a zenički bacač kugle (5 kg), Enhar Mahmić iz Zenice, izborio je finale. Mahmić se u finale plasirao s dužinom od 17,04 metara i zauzeo 12. mjesto u kvalifikacijama, a jučer je u finalu sa 16,76 metara osvojio dva mjesta bolji i završio na 10. mjestu.

Mahmićev osobni rekord s kuglom od 5 kg iz ove godine iznosi 17,51 m. Njegov klupski kolega iz AK Zenica, 16-godišnji Almin Talić, u petak je u kvalifikacijama ostvario dužinu od 16,73 metra i završio na 15. mjestu, u konkurenciji 18 natjecatelja (lični rekord 17,19 m).

Bacačica kugle Zerina Bešlija iz Vogošće u četvrtak je u kvalifikacijama za plasman u finale ostvarila dužinu od 13,75 metara i zauzela ukupno 21. mjesto, u konkurenciji 24 natjecateljice. Najbolji osobni rezultat Bešlije je 14,61 metar i to je također ostvarila ove sezone.