3. prosinca 2024.
4-4
Spread the love

Detalji solarne elektrane snage 10 kWh na krovu Elektrotehničke škole u Tuzli, postavljene kako bi učenicima novouvedenog zanimanja „monter fotonaponskih sustava“ približili predmet studiranja, ali i proizvodili električnu energiju za potrebe škole, danas su predstavljeni javnosti.

Solarna elektrana je dio projekta koji zajednički realiziraju Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, švicarski Caritas, Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle, te profesori i menadžment Elektrotehničke škole Tuzla.

– Vlada Tuzlanskog kantona opredijeljena je za postavljanje solarnih panela na sve obrazovne ustanove. U tom smislu donijeli smo nekoliko zaključaka i trenutno radimo s našim domaćim i međunarodnim partnerima koji imaju značajno iskustvo u ovoj oblasti, a naravno, kada se za to steknu uvjeti, Vlada Republike Turske će prvenstveno kroz Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša sa svojim resursima da se uključi u ovaj program, a važno je da sve institucije imaju solarne panele kako bismo uštedjeli energiju – rekao je ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović.

Prema riječima ministra Omerovića, značajan iskorak napravljen je novim nastavnim planom i programom, koji uključuje i novo zanimanje za koje će se obrazovati učenici u sklopu Elektrotehničke škole u Tuzli i Srednje mješovite škole u Živinicama.

U Elektrotehničkoj školi Tuzla postavljanje solarnih panela doživljavaju kao ostvarenje vizije jer su, prema riječima direktorice Admire Uzunić, opredijeljeni za održivi razvoj i energetsku učinkovitost.

– Valja naglasiti da osim uštede energije koju ćemo imati na svojim računima, solarne elektrane predstavljaju edukacijski resurs koji je vrlo važan za naše učenike, gdje će moći shvatiti koliko su obnovljivi izvori energije važni unutar okvir formalne vizije – objašnjava ravnatelj Uzunić.

Profesorica Jasmina Omerdić naglašava da se ovdje godinama razmišlja o postavljanju fotonaponske elektrane.

– Posebna prednost solarne elektrane na krovu naše škole je što konačno možemo učenicima praktično pokazati funkcionalnu elektranu koja će davati dio energije za rad naše škole. Radili smo to i do sada, ali samo u školama. Sada imamo pravu funkcionalnu elektranu – rekao je Omerdić.

Zahvaljujući entuzijastima ove škole, prema riječima predstavnika švicarskog Caritasa Fuada Imamovića, sve je urađeno brzo i kvalitetno.

– Zajedno s Ministarstvom obrazovanja i znanosti RH odlučili smo na ovaj objekt postaviti mali kapacitet koji će služiti kako za proizvodnju električne energije potrebne za sam objekt, tako i kao učionica za učenicima. Dotaknuli smo se samo nosivosti krova na ovoj zgradi. Ona ima mnogo više potencijala u budućnosti i nadamo se da će cijeli krov ove škole biti pokriven solarnim sistemima – rekao je Imamović.

Istog je mišljenja i direktorica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić.

– Da bi učenici znali kako jedan sustav zapravo izgleda, bio nam je potreban fotonaponski sustav na krovu škole, a zahvaljujući potpori švicarskog Caritasa uspjeli smo ga postaviti i od danas počinje s radom. . To je prvih 10 kWh, ali san mi je pokriti panelima cijelo krovište Elektrostrojarske škole i nadam se da će se to i dogoditi – rekao je ravnatelj Centra koji je u suradnji sa švicarskim partnerima omogućio i razmjenu učenika za novoformirano zanimanje u srednjim školama TK .

Ovom prilikom školi su uručeni priručnici za školsku biblioteku, neophodni za školovanje učenika koji se školuju za zanimanje “monter fotonaponskih sistema”, saopćeno je iz TK.

administrator