21. studenoga 2024.
image-23
Spread the love

Posle godina provedenih u zatvoru u Londonu, Asanž na slobodi posle nagodbe sa američkim vlastima koje su tražile njegovo izručenje.

Posle višegodišnje pravne sage, Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, napustio je Veliku Britaniju nakon što se nagodio sa američkim vlastima prema kojem će se izjasniti krivim po krivičnim optužbama i biti oslobođen.

Vikiliks je saopštio da je njegov osnivač, 52-godišnji Džulijan Asanž, napustio londonski zatvor i odleteo iz Velike Britanije, nakon što su tužioci u SAD izjavili da bi trebalo ove sedmice da prizna krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži.

Taj sporazum bi mogao da mu omogući da se vrati kući u Australiju.

Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Amerike u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je u javnost iznela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe, koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa ratišta, poput video snimka iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, među kojima i dvoje novinara Rojtersa.

Taj video je objavljen 2010.

Asanž je poslednjih pet godina bio u strogo čuvanom londonskom zatvoru Belmarš, odakle je vodio pravnu bitku protiv izručenja u SAD.

Prema CBS-u, američkom partneru BBC-ja, američko Ministarstvo pravde preporučilo je kaznu od 62 meseca pošto osnivač Vikilisa prizna krivicu.

Asanž neće ići u američki pritvor, a u kaznu će mu biti uračunato i vreme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji, dodaje se.

DA LI ĆE ASANŽ ZAISTA BITI SLOBODAN?

Očekuje se da će sporazum, kojim će se on izjasniti krivim po jednoj tački, bitie okončan na sudu na Severnim Marijanskim ostrvima u sredu, 26. juna.

Dok Asanžove pristalice širom sveta slave vest o njegovom potencijalnom puštanju na slobodu, ljudi bliski osnivaču Vikilisa upozoravaju da slučaj nije završen sve dok sudija na Severnim Marijanskim ostrvima ne potpiše presudu.

Vikilis je prethodno saopštio da sporazum „još nije formalizovan”.

Prema sudskom podnesku, međutim, Asanž bi uskoro trebalo da bude slobodan čovek i ne bi trebalo da bude bilo kakvih iznenadnih pravnih komplikacija.

Jedan od potencijalnih razloga što se suđenje nastavlja na Severnim Marijanskim ostvrima je i što Asanž ne želi da se dobrovoljno vrati na kontinentalni deo SAD, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva pravde.

Dodaje se i da Asanž ne veruje američkoj vladi i optužuje tamošnje zvaničnike da su navodno planirali da ga ubiju.

Severna Marijanska ostrva su bliža Australiji nego Americi

Udaljena pacifička ostrva, američka zajednica, mnogo su bliža Australiji nego američki savezni sudovi na Havajima ili u kontinentalnom delu SAD.

Ostrva su od američkog kontinentalnog dela udaljena 3.200 kilometara.

Vikilis je na društvenoj mreži Iks napisao da je Asanž posle 1.901 dana u maloj ćeliji u ponedeljak, 24. juna napustio londonski zatvor Belmarš.

„Bio je na aerodromu Stansted tokom popodneva, gde se ukrcao na avion i otišao iz Velike Britanije” da bi se vratio u Australiju, dodaju.

Asanž se ukrcava za avion da bi otišao na potpisivanje nagodbe

Asanžova supruga Stela se u objavi na Iksu zahvalila njegovim pristalicama koji su se „godinama borili da se ovo ostvari”.

Portparol australijske vlade izjavio je da se sa slučajem „predugo odugovlačilo”.

Ričard Miler, njegov advokat, odbio je da govori za CBS.

BBC je takođe kontaktirao i Asanžovog advokata sa sedištem u Americi.

Osnivač Vikilisa je sa advokatima dugo tvrdio da je slučaj protiv njega politički motivisan.

Američki predsednik Džozef Bajden je u martu rekao da razmatra zahtev Australije da odustane od krivičnog gonjenja Asanža i vrati ga u njegovu rodnu zemlju.

Viši sud u Londonu je u aprilu dozvolio Asanžu da se žali protiv odluke da bude izručen Americi.

Osnivač Vikilisa je sa advokatima dugo tvrdio da je slučaj protiv njega politički motivisan.

Američki predsednik Džozef Bajden je u martu rekao da razmatra zahtev Australije da odustane od krivičnog gonjenja Asanža i vrati ga u njegovu rodnu zemlju.

Viši sud u Londonu je u aprilu dozvolio Asanžu da se žali protiv odluke da bude izručen Americi.

administrator