18. listopada 2024.
Spread the love

Prema najnovijim znanstvenim spoznajama, rak dojke se u većini slučajeva može spriječiti.

Svjetski stručnjaci koji se bave liječenjem raka dojke tvrde da se najmanje 85, pa čak i do 90 posto slučajeva raka dojke može spriječiti ako na vrijeme usvojimo određene životne navike.

„Komitet liječnika za odgovornu medicinu“ je u mjesecu borbe protiv raka dojke na svom Instagram profilu pokrenuo seriju objava u kojima njihovi istaknuti stručnjaci dijele vrijedne savjete i korake za prevenciju ove bolesti.

Specijalist za dijagnostiku raka dojke, dr. Kristi Funk je u svom govoru spomenula četiri glavne točke vezane uz naše životne navike, čijim uvođenjem i pridržavanjem tijekom cijeloga života možemo značajno smanjiti mogućnost da ikada obolimo od ove teške bolesti. Skrenula je pozornost na četiri čimbenika koji najsnažnije utječu na prevenciju:

1. Većinu naše prehrane trebala bi činiti cjelovita biljna hrana.

Što to znači? Liječnica kaže kako znanstvena istraživanja upućuju na što više svježeg voća i povrća, zatim mahunarki (leća, grah, grašak…), sjemenki, orašastih plodova i cjelovitih žitarica. Također napominje da ne treba izbjegavati povrće bogato škrobom poput bundeve, krumpira ili batata. Ističe kako je ključno svesti na minimum unos prerađene, a posebno ultraprocesirane hrane koja sadrži puno jednostavnih šećera, što znači da treba izbjegavati kekse, krekere, kolače, slatkiše, ali i zaslađena pića.

2. Redovito vježbajte!

Na pitanje koliko je tjelesna aktivnost dovoljna sa stajališta prevencije bolesti, liječnica objašnjava da to ovisi o intenzitetu aktivnosti. Ako se radi o lakšoj tjelesnoj aktivnosti, gdje možete razgovarati dok vježbate, onda je minimum pet sati tjedno. Kada se bavimo nekom intenzivnijom tjelesnom aktivnošću pri kojoj se jako znojimo i ubrzavamo puls pa je razgovor nemoguć ili otežan, tada bismo trebali ciljati na barem 2,5 sata tjedno.

3. Održavajte idealnu tjelesnu težinu.

Liječnica predlaže da na internetu potražimo podatke o tome koja nam je idealna tjelesna težina (ovisno o visini, spolu i dobi) i kada je pronađemo, radimo na tome da tu težinu dostignemo i zadržimo je cijeli život.

4. Minimizirajte ili još bolje izbacite alkohol iz svog života.

Liječnik predlaže da na okupljanjima i zabavama konzumaciju alkoholnih koktela zamijenimo bezalkoholnima. Naglašava da je znanost o učincima alkohola jasna i da je vrlo važno shvatiti da ne postoji scenarij u kojem on ima ikakvih zdravstvenih prednosti. I ne samo kada je u pitanju rak dojke. Naime, prema njezinim riječima, alkohol je neurotoksin, podiže razinu kortizola, a time i razinu stresa u tijelu, a ima i pogubne učinke na crijevni mikrobiom čija je vitalnost ključna za jak imunološki sustav . Konkretno za rak dojke, dr. Funk navodi kako je kod žena u predmenopauzi utvrđeno da samo jedno piće dnevno povećava rizik od raka dojke za sedam posto, dok se isti rizik kod žena u postmenopauzi povećava na čak 13 posto, također od samo jednu čašu.

Dr. Fank istaknula je važnost aktivne borbe protiv stresa, preporučivši korištenje nekih od aktivnosti koje nas opuštaju, kao što su: meditacija, lagano istezanje, joga, boravak u prirodi… Također je preporučila da radimo na održavanju prijateljskih odnosa koji ispunjavaju nas i pozitivno utječu na naše raspoloženje i životnu motivaciju. Skrenula je pozornost da se pokuša smanjiti izloženost toksinima iz okoliša, posebice kada je riječ o preparatima koji se nanose na kožu, jer se oni mogu apsorbirati. Pri kupnji raznih losiona, parfema, deterdženata, šampona i sličnog preporučila je da posebno izbjegavamo one koji sadrže ftalate i parabene. Na kraju je istaknula važnost sna te savjetovala da si redovito priuštimo 7-9 sati dobrog sna tijekom noći jer se tako regeneriramo i postajemo otporniji na stres i napore koji nas čekaju tijekom dana. , prenosi Telegraf.

administrator