Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg sastao se danas s predsjedavajućim Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisom Bećirovićem u sjedištu NATO-a.
“Vaša današnja posjeta je prilika da sagledamo naše partnerstvo i da razgovaramo tome šta još možemo učiniti zajedno”, rekao je Stoltenberg i dodao da je BiH dugogodišnji partner NATO-a.
“Snažno podržavamo vaš suverenitet i teritorijalni integritet. Nastavljamo podržavati operaciju Althea koju vodi EU, u okviru Berlin plus aranžmana, kako bismo održali sigurno okruženje. I pohvaljujemo Bosnu i Hercegovinu za vaš nedavni napredak na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Ali i dalje smo duboko zabrinuti zbog kontinuirane secesionističke politike i retorike podjela. To je nepromišljeno i opasno. To podriva teško postignut napredak i koči reforme koje bi bile od koristi vašem narodu. Svi politički lideri moraju raditi zajedno na očuvanju jedinstva i zaštiti nacionalnih institucija. To je ključno za mir i sigurnost u zemlji. I za stabilnost na Zapadnom Balkanu”, kazao je Stoltenberg.
NATO je dugi niz godina posvećen partnerstvu sa BiH, podržava napore u sigurnosnim reformama preko svog sjedišta u Sarajevu.
Pozdravljam vaše napore da unaprijedite svoje oružane snage kako bi još bliže sarađivale sa NATO-om. Uključujući i certificiranje lakog pješadijskog bataljona prema NATO standardima borbene gotovosti”, rekao je Stoltenberg.
Stoltenberg se zahvalio Bećiroviću na posjeti.
Bećirović se zahvalio NATO-u na pomoći državi BiH, jednom od ključnih faktora koji su osigurali mir u BiH.
“U slučaju bilo kakvog ugrožavanja mira i sigurnosti u BiH, kao i države BiH NATO ima jasnu međunarodnu osnovu za djelovanje”, kazao je Bećirović.
“Na ovom ohrabrujućem, veoma važnom sastanku, predložili smo važne prijedloge, o kojima će NATO zvaničnici razmisliti u skorom periodu, kao što su konkretnije sigurnosne garancije, što bi trebalo potvrditi odlukom Alijanse na samitu u Washingtonu”, kazao je Bećirović.
Predložio je i češće održavanje sastanaka i mjere odvraćanja i eventualno prisustvo NATO-a u vojnim bazama u BiH kako bi se preveniralo bilo kakvo narušavanje mira i sigurnosti u BiH, zbog antidejtonskih snaga u BiH koje ugrožavaju dejtonski sporazum i ustavni poredak, ali i važan korak NATO-a: da uputi poziv BiH za članstvo u NATO-u.