12. prosinca 2024.
20241210140325_874465
Spread the love

Nakon višegodišnjeg spora, riješen je problem imovinsko-pravnih odnosa te bi u narednih mjesec dana na pisti Međunarodnog aerodroma u Tuzli trebala biti postavljena dodatna pristupna svjetla. Ona će omogućiti polijetanje i slijetanje aviona i u najgušćoj magli.

Međunarodni aerodrom u Tuzli u narednih mjesec dana trebao bi dobiti skoro pa savršene uslove za polijetanje i slijetanje aviona, s obzirom da su se stvorile prilike za nastavak ugradnje svjetala na centralnoj liniji piste.

Inače, projekat postavljanja svjetala počeo je prije nešto više od sedam godina, ali su njegovu implementaciju zakočili neriješeni imovinsko-pravni odnosi jer centralna linija piste zahvata i dio šumskog područja, koji se nalazio u privatnom vlasništvu.

“Svjetla se pružaju u dužini od piste prema zapadu u dužini od 900 metara, ali posljednjih 180 metara nalazi se u šumskom području, koje je u privatnom vlasništvu. Skoro sedam godina se nije mogao pronaći zajednički dogovor s vlasnicima, ali je tokom ljetnog perioda i jeseni postignuta sudska nagodba”.

Nakon postizanja sudske nagodbe, osigurano je i odobrenje za krčenje šume te je površina u obimu od 70 posto dosad uređena, a ukoliko to vremenski uslovi dozvole, u narednim danima bi posao trebao biti u cijelosti završen.

“Mi već od ranije imamo osigurane stubove i rasvjetna tijela, a pripremljene su i betonske podloge i instalacije te će se po okončanju uređenja površine odmah pristupiti instaliranju svjetala. Ukoliko vremenske prilike budu pogodovale, očekujemo da će sve biti okončano krajem decembra, eventualno do prve polovine januara, kada će svjetla biti u funkciji”, kazao je direktor Međunarodnog aerodroma u Tuzli Dževad Halilčević.

Da bi avioni mogli sigurno polijetati i slijetati na pisti Međunarodnog aerodroma u Tuzli je potrebna vidljivost od najmanje 300 metara, a ugradnjom pristupnih svjetala ona će iznositi čak 125 metara. Ovo je posebno značajno za avione koji će polijetati, jer će piloti svoje operacije moći izvoditi i tokom najveće magle. “Mi ćemo u znatnoj mjeri imati unapređeno slijetanje i polijetanje aviona u periodu smanjene vidljivosti, što je posebno bitno u zimskom periodu. Ovaj projekat je veoma značajan jer aviokompanijama velike gubitke stvara svaki avion koji nije sletio na vrijeme ili se morao preusmjeriti na neki drugi od aerodroma. Upravo zbog toga će se lakše odlučivati za izbor tuzlanskog aerodroma kao primarnog za obavljanje operacija i otvaranje novih destinacija”, navodi Halilčević.

Inače, bh. aerodromi se nerijetko suočavaju s problemom smanjene vidljivosti, posebno u zimskom periodu, a geografski položaj tuzlanske zračne luke ocjenjuje se idealnim. Upravo zbog toga, često avioni s drugih aerodroma u našoj zemlji za slijetanje se usmjeravaju ka Tuzli, prenosi Indikator.

“Mi smo uvijek spremni prihvatiti aviokompanije te pored redovnog opslužiti i vanredni saobraćaj. Projekat postavljanja pristupnih svjetala će i u tom kontekstu biti od velikog značaja”, nadovezuje se Halilčević.

Širenje svjetlosne pozicije na centralnoj liniji piste bio je i jedan od preduslova za instaliranje modernog ILS CAT 3 sistema za navigaciju aviona pri slijetanju na aerodrom, ali i uzlijetanju.

Realizacija ovog veoma značajnog projekta tuzlanski aerodrom bi mapirala kao prvi u BiH koji je dobio sistem navigacije, kojim se trenutno mogu pohvaliti jedino aerodromi u Beogradu i Zagrebu.

administrator